Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Antropoloji

Giriş
​​ANTROPOLOJİK İNCELEMELER
 
​Antropolojik İncelemeler, adli vakaların çözümlenmesinde Fiziki Antropoloji ve Adli Osteoloji yöntemlerinin adli amaçlı kullanımı olarak tanımlanmaktadır.

Antropolojik İncelemelerin temel konusu kimliklendirmedir. İskelet kalıntılarının dış etkenlerden nasıl etkilediği sorusuna yanıt aranır ve çalışmalarını birey temelinde yürütür. İskelet ya da kemik kalıntıları ile karşılaşıldığında bunun bir insana ait olup olmadığı, eğer insana ait ise kişinin veya kişilerin ırkı, cinsiyeti, yaşı, boyu ve kilosu gibi faktörlerin belirlenmesi Antropolojik İncelemelerin ilgilendiği konuların başında gelir.

Bununla birlikte, ölüm nedeni, Fasiyal Rekonstrüksiyon, Kraniofasiyal Süperimpozisyon, Fasiyal Doku Kalınlığı Analizi ve Adli Yaşlandırma gibi konular da Antropoloji İncelemelerin çalışma alanına girer.


1.  
İskelet (Osteolojik) İncelemeler

İskelet ya da kemik kalıntıları üzerinde ilk olarak yapılan inceleme, bulgunun bir insana ait olup olmadığının belirlenmesidir. Sonrasında iskelet ya da kemik kalıntıları insana ait ise yaş, cinsiyet ve boy uzunluğu tayininde bulunulur. Ayrıca iskelet üzerinde fiziksel travma olup olmadığı ile ilgili incelemeler yürütülmekle birlikte ölüm öncesi ve ölüm sonrası travma belirtileri de tespit edilmektedir. Bununla birlikte, iskelet ya da kemik buluntularının bulunması, çıkarılması, hazırlanması ve laboratuvara gönderilmesi sürecinde görüş ve öneriler bildirilmektir.

Adli soruşturmalarda mutat olarak uygulanan yöntemlerle (DNA, Radyografık, Dental vb. Kayıtların karşılaştırılması) kimliği tespit edilemeyen bir bireyin, kimliğinin tespit edilmesi amacıyla yüz gösteriminin sağlanması ve tanınabilir bir hale getirilmesine yönelik çalışmadır. Laboratuvarımıza gönderilen kafatasının yüzlendirilmesi için iki boyutlu yüzlendirme, üç boyutlu yüzlendirme ve üç boyutlu bilgisayarlı yüzlendirme teknikleri uygulanmaktadır.

3.
Adli Yaşlandırma​

Adli yaşlandırma; yüzün morfolojik yapısı ve yüz gelişim prensipleri referans alınarak aşamalar halinde yürütülen bir çalışmadır. Kamuoyunda "yüz güncelleme" adıyla da bilinen adli yaşlandırma işleminde yüzün her bölgesi kendi anatomik yapısı içerisinde değerlendirilmekte ve morfolojik karakteristikler ile birlikte yaşlanma çalışması içerisine dâhil edilmektedir.

Emniyet Teşkilatı olarak gelişen bilim ve teknoloji yakından takip edilerek kayıp şahısların bulunması, uzun süredir yakalama emriyle aranan şahısların yakalanması ve cinayet olaylarının aydınlatılması çalışmalarına her geçen gün yeni yol ve yöntemler eklenmektedir. Bu tür vakaların çözümlenmesinde uygulanan yöntemler arasında "Adli Yaşlandırma" ve "Yeniden Yüzlendirme” önemli bir yer tutmaktadır.

​​​
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma - Yardımlaşma Derneği
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Polis Radyosu